Schliessen
Schliessen
du asmenys susikibę už rankų (slaugytojas ir slaugomas asmuo)

O nás

Náš vlastný príbeh, naše hodnoty

Hausengel je rodinná firma, ktorá už od roku 2005 úspešne sprostredkúva opatrovateľom vybrané a overené zákazky. Naše dlhoročné skúsenosti ukázali, že úspešní môžeme byť len so srdcom. Vďaka našim osobným skúsenostiam vieme, že úspešní môžeme byť len vtedy, ak do každodennej práce vložíme srdce.

„Kompletná starostlivosť“ je naše motto. Toto motto však neplatí len pre ľudí, ktorí potrebujú opateru. Je to tiež predpoklad, ktorým sa riadime pri práci s našimi opatrovateľmi. Sme tím profesionálnych a skúsených poradcov. Našim franšízantom pomáhame vybaviť potrebné formality. Snažíme sa im poskytnúť pocit bezpečia tým, že im ponúkame jasné a transparentné zmluvné podmienky, zdravotné poistenie, úrazové poistenie a poistenie zodpovednosti za škody. Naši opatrovatelia majú k dispozícii osobného koordinátora, ktorý v záujme ich pohodlia dohliada na všetky procesy a pomáha v rôznych situáciách. Základom pre vybudovanie nášho podnikania bola osobná skúsenosť a vlastný príbeh. Preto k našim klientom a opatrovateľom pristupujeme s rešpektom, úctou a srdcom.

Všetko to začalo tým, že môj otec dostal demenciu. Ako nespočetné množstvo iných rodín, aj my sme zrazu stáli pred výzvou, zorganizovať dôstojnú starostlivosť a opateru v známom domácom prostredí.

Náš vlastný príbeh nás motivoval k odovzdaniu skúseností a poznatkov všetkým rodinám, ktoré sú v podobnej situácii a hľadajú kompetentnú, láskavú a cenovo dostupnú pomoc – takto vznikol koncern Hausengel. Koncept Hausengel nebol nikdy len obchodným modelom, ale vždy aj veľmi osobnou srdcovou záležitosťou.

Spoločne sme sa zasadili za cieľ poskytnúť starostlivosť a opateru ľuďom vyžadujúcich staroslivosť, ktorú skutočne potrebujú, a ktorá im umožní naďalej žiť v známom prostredí.

Vaša Doris Wenz

Náš príbeh – z pohľadu Doris Wenzovej

Doris Wenz

Všetko sa to začalo na jeseň v roku 1995...

Prvým domácim anjelom (Hausengel) bola poľská ošetrovateľka pre môjho otca. Naše skúsenosti a poznatky teraz odovzdávame všetkým rodinám, ktoré sú v podobnej situácii ako my a potrebujú pomoc.

V októbri 1995 začal môj vtedy 75-ročný otec čoraz viac zabúdať. Dovtedy sa on, sám povolaním ošetrovateľ, staral o moju mamu po mŕtvici. Aby som podporila svojho otca, požiadala som svojho zamestnávateľa – pracovala som ako fotolaborantka – o polroka dovolenky. Rýchlo sa ukázalo, že môj otec trpí demenciou a potrebuje starostlivosť.

Starostlivosť o otca zabezpečená rodinou

Z najprv iba polročnej dovolenky sa postupne stalo dokopy takmer 10 rokov, potom som sa rozhodla, že sa definitívne vzdám svojej práce a prevezmem starostlivosť o svojich rodičov. Manžel a syn Simon ma podporovali, ako sa len dalo. Ťažké to bolo vtedy, keď môj manžel musel odísť na služobnú cestu do zahraničia a pomoc sa nedala zorganizovať ani od príbuzných, ani od priateľov. Veľmi ma ťažilo aj to, že môj syn sa musel vzdať štúdia, aby pomohol starým rodičom a mne.

Prvá skúsenosť s poľským ošetrovateľom

Od známych sme sa dozvedeli, že na pomoc s domácimi prácami bolo možné prizvať opatrovateľky z Poľska.
V núdzi v akej sme boli sme sa odvážili to skúsiť, spočiatku s veľkými ťažkosťami. Mladý ošetrovateľ, ktorý sa nám mal ako prvý osvedčiť, bol úplne preťažený, nezvládol vodiť otca na toaletu. A komunikácia bola tiež veľmi zlá. Druhý pokus nebol o nič lepší, keďže otec aj mama sa dotyčnej pani báli.

Po týchto odrádzajúcich pokusoch sme sa chceli znova pokúsiť získať pomoc od priateľov a príbuzných, čo sa - žiaľ - opäť nepodarilo.

V inzeráte v novinách potom môj manžel objavil telefónne číslo Poľky žijúcej v Nemecku, ktorá ponúkala svoju pomoc.

Počas telefonického rozhovoru nám bola prisľúbená pani s dobrou znalosťou nemčiny za sprostredkovateľský poplatok vo výške 1.200,00 DM. Daná pani mala zarábať 1.000,00 DM mesačne. V nádeji, že sme našli vhodnú pomoc, odišiel môj manžel do Berlína, ktorý je od nás vzdialený asi 500 km.

Hľadanie dôveryhodného ošetrovateľa

„Odovzdanie“ sprostredkovateľského poplatku a „prijatie“ sľúbenej pani sa za veľkého zhonu uskutočnilo na parkovisku. Potom čo sprostredkovateľka dostala svoje peniaze, okamžite bola preč a môj manžel ostal s danou pani sám. Žiaľ, čoskoro zistil, že jej znalosť nemčiny nie je vôbec dobrá, takmer nič rozumela a skoro vôbec neprehovorila. Daná pani odcestovala na druhý deň späť do Poľska na naše náklady.

Ďalšia pani sa zdala najskôr veľmi sľubná, no po niekoľkých týždňoch sa ukázalo, že má problém s alkoholom. Takto zlyhalo niekoľko pokusov získať vhodnú ošetrovateľku prostredníctvom telefónnych čísel v novinách.

Napriek mnohým neúspechom sme si boli istí, že môjho otca nedáme do domova dôchodcov. Mojím prianím bolo umožniť mu stráviť posledné roky v známom prostredí, na ktoré bol zvyknutý a síce v kruhu rodiny. Každodenné rituály, ako napríklad ukladanie ho do postele s pomocou mojej mamy, mi ukázali, aké je to pekné, keď je o neho postarané doma.

Obaja mohli v pokoji ukončiť svoj deň a ísť spať. S veľkou dávkou trpezlivosti, pokoja a známych slov som aj v noci dokázala upokojiť svojho niekedy prestrašeného otca. Až keď sme nadviazali kontakt s poľskou sprostredkovateľkou z Nowogardu, karta sa obrátila a dostali sme dobrú poľskú opatrovateľku. Môj syn, ktorý študoval právo, mi rýchlo dal jasne najavo, že je striktne proti tomu, aby sme danú ženu zamestnali na čierno.

Začal teda hľadať spôsob, ako ju legálne zamestnať v Nemecku. Potom, čo našiel spôsob a my sme našu poľskú ošetrovateľku riadne prihlásili, sa nášmu otcovi dostalo láskyplnej podpory pri ošetrovaní a opatere.

Hneď potom nasledovali žiadosti ďalších rodín, ktoré tiež potrebovali podporu a hľadali vhodného opatrovateľa. Pomohli sme im a tak bol položený základný kameň firmy Hausengel.

Doris Wenz

Hausengel je v súčasnosti medzinárodná spoločnosť. Okrem centrály v Nemecku máme pobočky v Poľsku, Maďarsku, Litve, Bulharsku, Chorvátsku a Rumunsku.