Naša história – vyrozprávaná pani Doris Wenzovou

Prvý Hausengel bola poľská opatrovateľka pre môjho otca, teraz odovzdávame naše skúsenosti a vedomosti ďalej všetkým rodinám, ktoré sa dostali do podobnej situácie ako my a potrebujú pomoc.

V inzeráte v novinách objavil potom môj manžel telefónne číslo poľskej pani žijúcej v Nemecku, ktorá ponúkala svoju pomoc.

Počas telefonického rozhovoru nám bola prisľúbená pani s dobrými znalosťami nemeckého jazyka za sprostredkovací poplatok 1.200,00 DM. Táto pani mala zarábať 1.000,00 DM mesačne. V nádeji, že sme našli vhodnú podporu, cestoval môj manžel do Berlína – ktorý bol od nás vzdialený asi 500 km.

Pri hľadaní dôveryhodného opatrovateľského personálu

 

Na parkovisku prebehlo vo veľkom zhone `odovzdanie´ sprostredkovateľského poplatku a `prevzatie´ sľúbenej pani. Potom, čo sprostredkovateľka dostala svoje peniaze, zmizla preč a môj manžel zostal sám s pani. Rýchlo žiaľ zistil, že jej znalosti nemeckého jazyka neboli na dobrej úrovni, nerozumela a nedokázala povedať ani slovo. Na naše náklady cestovala pani ďalší deň späť do Poľska.

Ďalšia pani vyzerala pre nás veľmi sľubne, po niekoľkých týždňoch sa však ukázalo, že mala problémy s alkoholom. Týmto spôsobom stroskotali viaceré pokusy, získať na telefónnych číslach v novinách vhodnú opatrovateľku.

Napriek všetkým neúspechom nám bolo jasné, že svojho otca nedám do domova dôchodcov. Mojím želaním bolo, aby som mu dala možnosť, stráviť posledné roky života vo svojom dôvernom a obvyklom prostredí, a to v kruhu vlastnej rodiny. Každodenné rituály, ako napríklad uloženie do postele za pomoci mojej mamy mi ukázali, aké to bolo preňho pekné, byť opatrovaný doma. Obaja mohli pokojne ukončiť deň a ísť spať. S množstvom pokoja, trpezlivosti a dôverných slov som dokázala tiež v noci upokojiť niekedy vystrašeného otca. Až keď sme nadviazali kontakt s poľskou sprostredkovateľkou z mesta Nowogard, otočila sa karta a získali sme dobrú poľskú opatrovateľku.

Môj syn, ktorý študoval právo, mi rýchlo a jasne vysvetlil, že je striktne proti tomu, aby sme pani zamestnávali načierno.

Preto začal hľadať možnosť, aby ju legálne zamestnal v Nemecku. Až potom, čo sme našli túto cestu a riadne prihlásili našu poľskú opatrovateľku, mohli sme realizovať milú podporu pre ošetrovanie a opatrovanie môjho otca.

Potom nasledovali žiadosti od ďalších rodín, ktoré tiež potrebovali podporu a hľadali vhodný opatrovateľský personál. Pomohli sme im, a tak vznikla spoločnosť Hausengel Betreuungsdienstleistungen GmbH.

Doris WenzDoris Wenz