<
Schliessen
Schliessen

Letné horúčavy a starostlivosť: 10 tipov pre bezpečnú starostlivosť o starších ľudí

Vlny horúčav sú stresujúce pre mnohých ľudí, ale pre starších ľudí sú obzvlášť rizikové. Dlhodobé teploty nad 30 stupňov môžu u ľudí starších ako 65 rokov viesť k vážnym zdravotným problémom v najhoršom prípade dokonca k život ohrozujúcemu úpalu. Ako opatrovateľ zohrávate dôležitú úlohu pri ochrane starších ľudí pred účinkami letných horúčav počas opatrovania.

Rovnako dôležité je však starať sa o seba a svoje zdravie. Tu je niekoľko dôležitých bodov, na ktoré si treba dávať pozor pri starostlivosti o starších ľudí vo veľkých letných horúčavách v Nemecku:

  1. sledujte predpoveď počasia: dávajte pozor na výstrahy pred horúčavami a pravidelne kontrolujte aktuálne teploty a poveternostné podmienky. Takto môžete lepšie plánovať a byť pripravení.
  2. Zabezpečenie príjemnej teploty v miestnosti: Zabezpečte, aby bola miestnosť, v ktorej sa opatrovaná osoba nachádza, primerane chladená. Na udržanie príjemnej teploty používajte ventilátory alebo klimatizáciu. Zabezpečte spôsoby ochladzovania, napríklad studené uteráky na čelo a krk.
  3. ochrana pred slnkom je nevyhnutná: ak ste vonku, je najlepšie vyhnúť sa poludňajšiemu teplu a príliš dlhému pobytu na priamom slnku. Všeobecne platí, že pred slnkom chráňte seba aj osobu, o ktorú sa staráte! Nosenie slnečných okuliarov a pokrývky hlavy na ochranu očí a tváre pred škodlivým UV žiarením je nevyhnutnosťou.
  4. zabezpečte primeranú hydratáciu: Zabezpečte, aby opatrovaná osoba pravidelne pila vodu, aby zostala hydratovaná (aspoň 2 litre/deň). Povzbudzujte ich, aby pravidelne pili, aj keď nepociťujú smäd. Samozrejme, to isté platí aj pre vás.
  5. sledujte príznaky vyčerpania z tepla alebo úpalu: buďte ostražití a sledujte, či sa u ošetrovanej osoby neprejavujú príznaky ako nadmerné potenie, závraty, nevoľnosť, zrýchlený tep alebo zmätenosť. Ak máte podozrenie na úpal, okamžite privolajte lekársku pomoc (112).
  6. prispôsobiť si denný režim: Naplánujte si aktivity na chladnejšie ranné alebo večerné hodiny, aby ste sa vyhli horúčavám počas dňa. Vyhnite sa fyzicky náročným činnostiam a dbajte na dostatočný odpočinok.
  7. používajte voľný, priedušný odev, odporučte opatrovanej osobe, aby nosila ľahký a priedušný odev z prírodných materiálov, ktorý udrží telo v chlade.
  8. pri príprave jedla sa snažte o ľahké a ľahko stráviteľné jedlá, aby ste nezaťažovali organizmus. Uprednostňujte čerstvé ovocie a zeleninu, ak to individuálny stravovací plán umožňuje.
  9. je dôležité, aby ste sa vy a príbuzní pravidelne rozprávali s príjemcami starostlivosti a pomáhali im tieto tipy realizovať. Otvorená komunikácia je kľúčom k tomu, aby sa seniori cítili pohodlne a bezpečne.
  10. nájdite si čas na odpočinok: doprajte si pravidelné prestávky na oddych a hľadajte príležitosti na ochladenie a relaxáciu.

Dodržiavaním týchto tipov a reagovaním na individuálne potreby osoby, o ktorú sa staráte, jej môžete pomôcť udržať bezpečnosť a pohodlie. Nezabudnite však dbať aj na svoje zdravie a chrániť sa pred účinkami horúčav. Koniec koncov, najlepšiu možnú starostlivosť môžete poskytnúť len vtedy, ak ste sami zdraví a dobre sa o seba staráte. Ak máte akékoľvek otázky, vždy vám radi pomôžeme!

Ak ste s nami spokojní, odporúčte nás ostatným a získajte bonus 200,- € za Vaše odporúčanie!

Zabezpečte si prémiu teraz!